Mentor Skills

Bethany Lettiere

Information Manager & Laser Cutter Team Member

Elliott Donlon

Advanced Handtools Machine Master

Click Here

Lucy Du

Vice President & Measurement Team Member

Rebecca Zubajlo

Safety Officer & Measurement Team Member

Click Here

John Bell

President & CNC Router Team Member

Max Olender

Laser Cutter Team Member

Click Here

Sahil Shah

Mill Team Member

Click Here

Hilary Johnson

Mill Team Master

Click Here

Phillip Daniel

Lathe Team Member

Click Here

Paula do Vale Pereira

3D Printing Team Member

Victor Prost

Waterjet Team Member

Click Here

Patrick McKeen

Electronics Machine Team Master

Click Here

Nina Petelina

Laser Cutter Machine Team Master

Jen Fox

Special Project Machine Team Master

Seiji Engelkemier

Lathe Team Member

Click Here

Tyler Hamer

Measurement Machine Master

Click Here

Sebastian Ahling

3D Printing Team Member

Click Here

Caroline McCue

3D Printing Team Member

Click Here

Jenny Wang

Special Projects Team Member

Jimmy Tran

Bench Top Machines Team Member

Alina Lapotin

Waterjet Machine Master

David Griggs

Electronics Team Member

Click Here

Miranda Kotidis

Lathe Team Member

Charlotte Folinus

3D Printing Team Member

Click Here

Kimberly Jung

Mill Team Member & Social Chair

Click Here

Vianna Quenon

Jacob Miske

Bench Top Tools Member

Click Here

Lilly Chin

Library Team Member

Click Here

Fiona Grant

CNC Router Team Member

Blake Cole

Lathe Team Member

Click Here

John Romanishin

Mill Team Member

Click Here

Yasmin Chavez

Special Projects Team Member

Click Here

Jimmy Bramante

Library Team Machine Master

Click Here

James Hermus

3D Printing Machine Team Master

Dillon Zhang

Mentor Coordinator & Laser Cutter Team Member

Click Here

Teddy Ort

Waterjet Team Member

Nastasia Winey

Laser Cutter Team Member

Click Here

Austin Brown

Measurement Team Member

Shane Pratt

Mill Team Member

Will Sawyer

Lathe Team Machine Master

Click Here

Emily Hsu

Benchtop Team Member

Steven Burcat

Electronics Team Member

Kyle Dominguez

Lathe Team Member

Click Here

Trang Luu 

Advanced Hand Tools Team Member

Click Here

Jana Saadi

Library Team

Ana Lo

Special Projects Machine Team & Alumni Mentor

Akshay Kothakonda

Advanced Hand Tools Team Member

Click Here

Marwa Al Alawi

Special Projects Team Member

Click Here

Shawn Zhang

Mentor, Former Vice President

Click Here

Jamison Go

Alumni Mentor

Maha Haji

Mentor, Former President

Click Here

Ryan Poon

Waterjet Team Member

Click Here

Divya Ramamoorthy

Waterjet Team Member

Chad Wilson

Waterjet Team Member

Bon Koo

Advanced Hand Tools Team Member

Sanjna Ravichandar

Electronics Team Member

Nick Belsten

Advanced Hand Tools Team Member

Heidi Peterson

CNC Router Team Member

Click Here

Mario Contreras

Mill Team Member

Click Here

Alan Papalia

CNC Router Team Member

Weishan Liao

Benchtop Machines Team Member

Click Here

Swathi Manda

Mill Team Member

Click Here

Leah Petit

Benchtop Machines Team Member

Click Here

Mojo Oke

Library Team Member

Shirley Lu

3D Printing Team Member

Click Here

Sarah Southerland

Laser Cutter Team Member

Click Here

Kwabena Arthur

Treasurer & Mill Team Member

Alex Aguilar

Library Machine Team Master

John Zhang

Electronics Team Member

Aaron Ramirez

Measurement Team

?>

Contact Us

MIT Makerworkshop Phone:

617-324-1135

 

Email the webmaster:

mw-webmaster (at) mit [dot] edu

 

Email the executive committee:

mw-exec (at) mit [dot] edu